Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 
Společně s Markem Messierem, velkým přítelem z Edmontonu a silnou sestavou newyorských "Jezdců" Gretzky věřil, že by se ještě jednou v kariéře mohl dotknout Stanleyova poháru. "Většinou člověk v životě nedostává druhou šanci. Jsem šťasten, že mohu hrát opět s Markem," vysvětlil, proč odolal o mnoho lukrativnějším nabídkám z Toronta, San Jose nebo Vancouveru. Dvouletá smlouva mu zaručovala pět milionů dolarů ročně, méně než měl kapitán "Rangers" Messier nebo Mario Lemieux... V New Yorku si byli vědomi toho, že k nim přichází největší legenda, co kdy nazula hokejové brusle, ale newyorský tisk neopomněl cynicky zmínit Gretzkého věk: "To je tedy ono omlazení kádru, které sliboval generální manažer Neil Smith?" V sezóně 1996-97 měl totiž nejbohatší americký klub věkový průměr kolem 29 let - kromě Gretzkého a Messiera (oběma bylo tehdy 35) překročili třicítku Mike Richter a Luc Robitaille, a takoví obránci jako Bruce Driver (34) a Ulf Samuelsson (32) už patřili mezi veterány.

Před svým prvním zápasem v Madison Square Garden se nicméně Gretzkému dostalo velkolepých ovací od 18 200 diváků. Po dvou zápasech, ve kterých zaznamenal jedinou asistenci jim Gretzky ukázal naplno svoje umění - v zápase proti Buffalu jednu branku vstřelil a na tři další přihrál a po čtrnácti zápasech v novém dresu se vyhoupl do čela kanadského bodování celé soutěže. Během celé sezóny se udržoval v desítce nejlepších a právem byl "již tradičně" zařazen do výběru pro All-Star Game v San Jose.

V sestavě Východní konference se po deseti letech od Kanadského poháru 1987 setkal v jednom týmu s dalším hokejovým gigantem - Mario Lemiuexem z Pittsburghu. Obě legendy si spolu zahrály naposledy, protože Lemieux po sezóně ukončil kariéru. Po konci základní části Gretzky skončil v kanadském bodování na pátém místě a jen čtyři body dělily nejproduktivnějšího hráče "Rangers" od překročení stobodové hranice. Nic to však nebylo platné v play off. Floridě v prvním kole sice nasázel čtyři góly a velkou měrou přispěl i k vyřazení New Jersey, ale v semifinále "tým veteránů" nestačil na tvrdou hru Philadelphie Flyers.

V létě 1997 se s New Yorkem nedohodl na nové smlouvě Mark Messier a jeho odchod do Vancouveru nesl Gretzky těžce: "Už jednou jsme se rozdělili a nevěřil jsem, že se to stane znovu". V jednom z prvních zápasů nového ročníku pozdravil Gretzky svého přítele po svém - ve Vancouveru vstřelil svůj padesátý hattrick kariéry a k vítězství 6:3 přispěl ještě dvěma asistencemi. 26. října se proti Anaheimu navíc postaral o další z fenomenálních rekordů - nahrávka na branku Ulfu Samuelssonovi byla už jeho 1851. v kariéře a dosáhl tak v NHL většího počtu asistencí, než kterýkoli jiný hokejista kanadských bodů!!! Zcela po právu byl také v lednu 1998 z padesátky největších legend NHL vyhlášen týdeníkem The Hockey News nejlepším hokejistou všech dob.V kanadském bodování ročníku 1997-98 skončil Gretzky na čtvrtém místě se stejným počtem bodů jako třetí Pavel Bure, ale prožíval velké zklamání. New York Rangers totiž nepostoupili do play off a Gretzkému se nuceně prodloužila dovolená.

V prvních zápasech sezóny 98/99 se Gretzky stejně jako celý tým spíše trápil. Ožil až koncem listopadu po příchodu českého útočníka Petra Nedvěda, s kterým si začal rozumět na ledě i mimo něj. V lednu 99 Gretzky nastoupil posedmnácté v All-Star Game a potřetí v kariéře byl vyhlášen nejužitečnějším hráčem prestižního utkání. "Skvěle jsem se bavil" řekl autor jednoho gólu a dvou přihrávek, kterému místo v zahajovací pětce dobrovolně přepustil Eric Lindros. Na konci února však musel svou zábavu - hokej, na nějakou dobu opustit - kvůli dlouhodobým bolestem šíje a důkladném vyšetření se po 223 zápasech v řadě rozhodl několik zápasů vynechat. Za necelý měsíc se na led vrátil a 29. března 1999 se brankou podílel nejen na vítězství nad rivaly "Islanders" ale také na překonání dalšího milníku kariéry. S 1072 brankami v utkáních NHL a WHA se stal nejlepším střelcem v dějinách zámořského hokeje a přivlastnil si poslední chybějící rekord svého idolu Gordie Howea.

S blížícím se koncem základní části začínalo být jasné, že New York Rangers se znovu do play off neprobojují a začalo se spekulovat o odchodu největší legendy do hokejové penze. Šestnáctého dubna Gretzky oznámil, že po posledním zápase základní části ukončí kariéru. Jeho fanoušci neskrývali své emoce - během posledního zápasu "Rangers" v Kanadě mávali diváci v ottawské hale plakáty a transparenty, kterými útočníka soupeřova týmu vyzývali: "Řekni, že to není pravda, Wayne" nebo "Wayne, prosím, neodcházej". Čtyři minuty před koncem zápasu pak fanoušci ve vyprodané hale povstali a nadšeně Gretzkému aplaudovali. Definitivní loučení "největšího z největších" uspořádala 18. dubna 1999 newyorská Madison Square Garden v zápase proti Pittsburghu. Utkání rozhodl brankou v prodloužení Jaromír Jágr a podle některých odborníků to bylo více než symbolické. Právě český útočník by se totiž podle nich měl stát Gretzkého nástupcem. Hala po brance na okamžik oněměla a i samotný Jágr se Gretzkému za gól omluvil, ale po několika okamžicích nastaly oslavy rozloučení. Když komisař NHL Garry Bettman oznámil, že na Gretzkého počest už nikdo v NHL neoblékne dres s číslem 99, vynořily se v hledišti cedulky s nápisy "99 FOREVER...

 
  

 

 

 

 

 

 

 

  
  

Mládí

Oilers

Kings

Blues

Rangers

Canada

NHL

 
 

Z Á K L A D N Í   Č Á S T

P L A Y  O F F

SEZÓNA

KLUB

GP

G

A

PTS

PIM

GP

G

A

PTS

PIM

1996-97

NY Rangers

82

25

72

97

28

15

10

10

20

2

1997-98

NY Rangers

82

23

67

90

28

--

--

--

--

--

1998-99

NY Rangers

69

9

52

61

14

--

--

--

--

--

GP - počet odehraných zápasů
G - počet vstřelených branek
A - počet asistencí
PTS - počet kanadských bodů
PIM - počet trestných minut